TIBET EREJE A BŐR FIATALSÁGÁÉRT ÉS SZÉPSÉGÉÉRT!
Tavasszal a tibeti magashegységekben a hóvirág helyett a földből sem igazán növényekre, sem igazán gombákra hajazó fekete fejecskék bújnak elő, amelyek hihetetlenül népszerűek a keleti gyógyászatban, ugyanakkor ugyancsak rettegettek is, hiszen e nővényt sokan gyilkosnak tartják! Ez a növény-gomba a kínai hernyógomba (cordyceps) nevet viseli.
E legendás növény évszázadok során szolgált gyógyító szerként a császárok és az udvari előkelőségek számára mindenféle betegség és rendellenesség ellen. A kínai hernyógombából készített gyógyír csaknem csodaszernek minősült, s e legendás gombával kapcsolatos ismeretek nemzedékről nemzedékre öröklődtek. Legritkább fajtáját, a kínai hernyógombát a tibeti magashegységekben gyűjtik be. E gomba, az erőt sugárzó helyeken tenyészvén, hihetetlen mennyiségű hasznos összetevőt, valamint az áldott föld energiáját szívja fel magába. Pontosan ezért a kínai hernyógomba hihetetlenül értékes és drága komponens, napjainkra a belőle készült kivonatot felhasználják mind a hagyományos, mind a modern gyógyászatban, a kozmetológiában, sőt, mi több, a gasztronómiában is.
Az egészséges életmód, a helyes táplálkozás és az egzotikus konyhaművészet manapság oly divatos irányzatainak szószólói étrendjükbe már réges-rég bevették a kínai hernyógombát. Úgy tartják, hogy az segít növelni a szervezet tűrőképességét, erősíteni az ellenálló képességet, valamint javítani az ember általános közérzetét. A kínai hernyógombát étrend kiegészítőként alkalmazzák – őseredeti formájában, vagy akár a kényelmesebb felhasználást elősegítő mikro kapszulákban.
Egyébként, ami az őseredeti formát illeti: nem sokan tudják, hogy néz ki ténylegesen, illetve hogyan képződik a gomba. Mindamellett, nem érdemes megijedni a parazita gombát, vagy gyilkos gombát övező rettenetes történetektől. Hiszen bolygónk egy élő egész, s nem kárhoztatjuk az oroszlánt azért, mert az ragadozó. A kínai hernyógomba lényegében szintén ragadozó, amely egyszerűen igyekszik túlélni a tibeti magashegységek zord klimatikus körülményei között. A helyi lakosok a gombát „tungcsun-hszia-csao”-nak nevezik, ami annyit tesz: „télen rovar (értelemszerűen lárva), nyáron pedig fűszál”.
Hogyan jelenik meg a hernyógomba?
Az áttelelés lehetséges helyeit keresvén a gomba spórái betelepülnek a lepkék lárvájába, és ott várják ki, amíg a tibeti magashegységek „gyönyörei” elmúlnak: az alacsony hőmérséklet, az oxigén hiánya, a perzselő napsütés.
Egyébként pedig a lárvák életfázisa nem is annyira rövid – két-három évig léteznek, s ez idő alatt hatszor-nyolcszor vedlenek. A legveszélyesebb vedlések – a harmadik és a negyedik: éppen ebben az időszakban fertőződnek meg leggyakrabban a spórákkal vagy micéliumrészecskékkel.
A tibeti hernyógomba a lepkék egyetlen alrendjének lárváit választja ki – a Hepialidae, azaz a gyökérrágólepke-féléket, ezek a hegyekben, 3.500-4.000 méter magasságban élnek, hernyóik a föld alatt csúsznak-másznak, s a füvek gyökereivel táplálkoznak.
A gomba, bekerülvén a rovar testébe, ott eluralkodik. Az első néhány nap során a hernyó még képes mocorogni, közelebb vergődik a talaj felszínéhez, majd emelt fővel kimúlik, amelyből aztán kifejlődik a stróma (a növény szövete).
Ez az egész együttes a föld alatt, 2-5 centiméteres mélységben telel át. Ez idő alatt a lárva teste nem bomlik fel és nem fertőződik meg egyéb mikroorganizmusokkal, mivel a kínai hernyógomba az antibiotikum egyfajta hasonmása. Ha a lárva belsejében nincs elegendő tápanyag a gomba számára, akkor rácsatlakozik a közelben tenyésző gyógyfüvek és gyógynövények gyökérrendszerére, és azokat használja aktívan a táplálkozáshoz. A gomba fokozatosan benövi a lárva egész testét, sejtjeit a sajátjaival helyettesíti, majd tavasszal egy buzogányra emlékeztető, vékony szárként bújik ki a felszínre. Egyébként a kínai hernyógomba számos nyelvben meghonosodott neve – cordyceps – a latin „cord”, azaz „buzogány”, illetve „ceps”, azaz „fej” szavakból származik.
Mindezen tényezőknek köszönhetően a gomba felszívja magába a leghasznosabb és legértékesebb tápanyagokat, amelyek, még ha mégannyira sajátságosak is, hihetetlen energetikai és biológiai értéket képviselnek.
A cordyceps értékes, hagyományos kínai növényi összetevő. Kínában közkeletű vélemény, hogy a cordyceps, a kínai hernyógomba – csodaszer minden nyavalyára. A test nyavalyáinak gyógyítására szolgáló főzetek és porok mellett a kínai gyógyszertanban a hernyógombát az ember belső egyensúlyának szabályozására is alkalmazzák.
Végül is mit tartalmaz e növény összetétele?
A kínai hernyógomba számtalan biológiailag aktív anyagot tartalmaz, ezek közül is a légértékesebbek – a glükánok, a kordicepin és a kordicepinsav.
A gombát általában a természetes antibiotikus kordicepin forrásának tartják. Ezenfelül a hernyógomba tartalmaz poliszacharidokat (immunmodulátorokat), a szervezet számára pótolhatatlan D-, E- és C-vitamint, aminosavakat, fehérjéket, telítetlen zsírsavakat, ásványi anyagokat (K, Fe, Ca, Mg, Co), valamint több mint 80-féle enzimet.
Pontosan ez az a gazdag összetétel, amely révén a hernyógomba rendkívüli szabályozó hatást fejt ki az emberi szervezet működésére. E hatásba beletartozik a máj védelme, a tüdő tápanyagellátása, a szervezet feltöltés életenergiával, az öregedési folyamatok lelassítása és az ellenálló képesség erősítése.
Úgy tartják, hogy a hernyógombát tartalmazó kozmetikai szerek kifejlesztéséhez a keleti gyógyászat adta az ihletet, amelynek módszerei olykor elbátortalanítanak, ugyanakkor hatékonysága lenyűgöző. Eleinte a gombákat aktív étrend-kiegészítőkként kezelték, amelyek jótékony hatást fejtenek ki a bőrre, a hajra, a körmökre, illetve összességében az egész szervezetre. Manapság a hernyógombával már nem csupán a nutrikozmetikai (étrend-kiegészítő) szerekben, hanem a bőrápoló szerekben is találkozhatunk.
A társaság szakembereinek sikerült a hernyógomba minden értékes tulajdonságát átörökíteni a mára már felhasználók ezrei számára legendássá vált „Tibetan Herbs” termékcsalád testápoló kozmetikumaiba. A tibeti magashegységekben tenyésző hernyógomba kivonata a „Tibetan Herbs” termékcsaládba tartozó minden egyes szer alapvető összetevője. Elismert tény, hogy pontosan a tibeti hernyógomba rendelkezik mindazokkal a ritka képességekkel, amelyek kifejezetten a tenyészhelyére jellemző, különleges klimatikus viszonyoknak köszönhetően alakultak ki.
A kordicepin – egyike a gomba legfontosabb összetevőinek. Nevezetesen éppen a kordicepin képes helyreállítani és regenerálni a bőrt, beindítani a sejtekben a fiatalító folyamatokat. A hernyógombát átható poliszacharidok elősegítik a bőr összes rétegének lehető legtökéletesebb hidratálását, valamint hosszú időn át megtartani a nedvességet.
A hernyógomba immunmoduláló hatású, fellép a gyulladások ellen.
A hernyógombának a kozmetikai szerek által tartalmazott kivonata segít megóvni a sejteket az ártalmas környezeti hatásoktól, amelyek tulajdonképpen alapvető okai az öregedésnek. A hernyógomba továbbá segít feltölteni a sejteket energiával és oxigénnel, ami lehetővé teszi azok életképességének javítását: javítani az anyagcserét, a regenerálódást stb. A hernyógomba számos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, remekül stimulálja az őssejteket, s ennek köszönhetően Ázsiában univerzális öregedéselleni szernek tartják.
A hernyógomba kivonata, az összetételében található exopoliszacharidoknak, aminosavaknak és adenozinnak köszönhetően képes elnyelni a szabad gyököket, valamint erősíteni a bőr védekezőképességét.
A tudósok véleménye szerint a kozmetikai szerekben a hernyógomba potenciális öregedésgátló összetevőként alkalmazható. A termékcsaládot a 35+ korú bőr ápolására fejlesztették ki.
A szerek összetétele további növényi eredetű, hidratáló, tápláló és fiatalító összetevőkkel is fel van erősítve.
35 éves korban a bőrápolást lehetetlen elképzelni a szemkörnyéki zsenge bőr ápolására hivatott speciális szerek nélkül. Pontosan ez az a terület, ahol az első ráncok megjelennek. Fontos időben elkezdeni ápolását (nem csupán letisztítani, hanem hidratálni és táplálni is).
A „Tibetan Herbs” termékcsaládba tartozó intenzív szemkörnyékápoló komplex – mindjárt két szer, és legalább 50 hatékony szépségkezelő eljárást jelent (azért legalább, mert a növényi eredetű esszencia jóval hosszabb időre elegendő). Egyetlen csomagban – 100 szövetalapú tapasz található az alsó és a felső szemhéjra, valamint egy növényi eredetű esszencia (fitoesszencia).
A formázó maszkok növelik a bőr feszességét és rugalmasságát, egy szempillantás alatt eltüntetik az ödémákat és kevésbé láthatóvá teszik a ráncokat.
Az illóolajokon alapuló növényi eredetű esszencia a maszk hatását tartósabbá és hosszabb időre hatékonnyá teszi, erősíti a felhám védőgátját.
Az intenzív szemkörnyékápoló komplex rendszeres használata kisimítja a ráncokat, csökkenti az ödémák, a „szarkalábak” mennyiségét, valamint a szemek alatti zacskókat, eltünteti a fáradtságra utaló jegyeket, nyugtatja az irritált bőrt, azt hidratálja és ragyogóvá varázsolja.
A formázó maszkok (mulázs) hidrolizált kollagént, valamint az algák, az aloé, az angyalgyökér és a krizantém kivonatát tartalmazó speciális, biológiailag aktív összetételű anyaggal vannak átitatva.
A hidrolizált kollagén serkenti az irharétegben található kollagén rostszálak regenerálódását, javítja a bőr tömörségét, rugalmasságát és turgornyomását, a bőr felszínén a nedvességvesztéstől védő, fátyolszerű hártyaréteget képez.
Az algák kivonata nagy mennyiségben tartalmaz hasznos anyagokat, hozzájárul a bőr hatékony hidratálásához, javítja a bőr tónusát és rugalmasságát, puhító hatású.
Az aloé kivonata nyugtatja, puhítja és hidratálja a bőrt, serkenti regenerálódását, javítja rugalmasságát, kisimítja az apróbb ráncokat
Az angyalgyökér kivonata javítja a száraz és a megereszkedő bőr állapotát, kisimítja az apróbb ráncokat, simává és rugalmassá varázsolja a bőrt.
A krizantém (margitvirág) kivonata puhítja és nyugtatja a bőrt.
A növényi eredetű sűrítmény (fitoesszencia) az olíva, a foltos gólyaorr, a levendula és a rózsa olajából összetevődő, különleges koktélt tartalmaz.
Az olajbogyóból készült olaj remekül felszívódó, a bőrrel rokon zsírsavakat tartalmaz. A bőrre történő felhordása során az olívaolaj javítja a bőr tónusát, kisimítja az apróbb ráncokat.
A foltos gólyaorr illóolaja nagyszerűen tonizálja a bőrt, segít helyreállítani annak feszességét és rugalmasságát.
A levendula illóolaja táplálja és remekül tonizálja a bőrt, elősegíti feszes rugalmasságának helyreállítását, javítja külső kinézetét.
A rózsa illóolaját a kozmetológiában azon tulajdonsága miatt értékelik nagyra, hogy képes gyakorlatilag bármilyen típusú bőr állapotát javítani. A száraz és vegyes típusú bőrt hidratálja és puhítja, a zsíros bőr esetében szabályozza a bőrzsír, azaz a szebum kiválasztását, megbirkózik a gyulladásokkal és a bőrpírral. A rózsaolaj elősegíti a saját kollagén kiválasztását.
Alkalmazás:
1. Tegyük fel a maszkot a szemkörnyék megtisztított bőrére és 15-20 percig hagyjuk rajta. Azután vegyük le, és a bőrt öblítsük le vízzel.
2. Vigyünk fel egy kevés fitoesszenciát a szemkörnyék bőrére!
Az eljárást ajánlott 10-15 napon át ismételni, azt követően heti 2-3 alkalommal. Használata a szemkörnyék bőrére javasolt, 30 éves kortól.